10Челзи излезе со прва конкретна понуда до Борусија Дортмунд за трансфер за напаѓачот Ерлинг Халанд. Според новинарот Екрем Конур, лондонскиот клуб му понудил на германскиот бундеслигаш сума од 70 милиони евра и плус Тами Абрахам во замена за норвешкиот голгетер .

Борусија сè уште не одговорила на понудата.

Халанд се споменува во многу можни трансакции ова лето, но само Челзи излезе со конретен предлог. Проценетата вредност на халанд е околу 110 илиони евра, што се уште остава простор за зголемување на евентуалната понуда на лондончани.

 

sportmedia.mk