Дека Роман Абрамовиќ може да си приушти се што сака одамна е познато. Но дека сака повторно неговиот Челзи да ги има најскапите фудбалери на денешницата е новост особено ако тука се споменува името на Ерлинг Халанд.

Да, англиските медиуми денес пишуваат дека Роман Абрамович е подготвен и решен, да плати 200 милиони евра за Халанд да пристигне на Стемфорд Бриџ, а доколку на оваа сума секако се додаде и неизбежните бонуси што ги има во секој договор, тогаш веројатно говориме за најскапиот фудбалер на сите времиња.

Челзи веќе извесно време се базира на шопинг во Германија, а Халанд се знае дека во моментов настапува за Борусија Дортмунд. Вернер и Хавертс претходно важеа за најдобрите во Бундес лигата па завршија во Челзи, па очигледно дека управата на овој клуб се повеќе се префрлува на тој пазар.

 

sportmedia.mk