По поразот од екипата на Еурофарм Пелистер во Битола, ракометарите на Вардар одиграа уште еден просечен меч од домашното првенство и тесно го победија Бутел во скопската пресметка од 11. коло на плеј-оф делот од Суперлигата. Бутел одигра солидно и до 10-тина минути пред крајот го држеше мечот во Егал, но Вардар на крајот се одлепи и славеше со 26-22.

Бутелчани му дадоа голем отпор на шампионот, и до самиот крај на мечот го држеа во потполна рамноправност. Во првиот дел Бутел успеа да поведе со 1-3, но Вардар брзо се врати во игра и успеа да одржува гол-редност до пред самиот крај на полувремето. Бутел со два гола победе со 9-10, но до крајот на полувремето Вардар успеа да избори егал – 11-11.

Ништо поразлично не беше и во вториот дел. Бутел успеваше да се одржи во ритам се до последните минути од мечот. На средина на вториот дел во 45. минута беше 18-18, а Вардар се одлепи на два гола во 21 минута кога поведе со 22-20, а потоа на 2 минути пред крајот разликата се зголеми на плус 4, (25-21), што практично значеше и комплетно скршен отпор на градскиот ривал.

фото: РК Вардар1961

sportmedia.mk