Водството на Бундеслигата во корелација со власите во Германија донесоа одлука, фудбалерите кои се дел од најсилното друштво во оваа земја до 12 мај додека трае овогодинешната сезона да бидат во своевиден карантин.

Поточно да смеат да се движат на релација дом – клуб, и да бидат присутни само на тие две места.

Оваа одлука е донесена како претпазливост затоа што коронавирусот повторно почна да се појавува помасовно меѓу клубовите и веќе Херта Берлин но и три второлигаши ќе мора да ги одложат мечевите поради повеќе заразени фудбалери.

 

sportmedia.mk