Баерн Минхен го совлада тимот на Баер Леверкузен, и сега избега 10 бодови на четири гола до крајот на првенството. Лајпциг претходно беше поразен од тимот на Келн, па така сега на „Баварците“ им е потребна само уште една победа за да ја обезбедат титулата.

Головите за Баерн ги постигнаа Чупо-Мотинг и Кимих. Практично Баерн за 13 минути го реши победникот.

Ајнтрахт Франкфурт го доби дуелот со Аугзбург со 2:0, важен за местото во Лигата на шампионите.

Шалке и официјално е второлигаш. Тимот од Гелзенкирхен заостанува 13 бода од местото кое носи во бараж, на четири кола до крајот, што е јасно дека не може ниту теоретски да го обезбеди опстанокот.

 

sportmedia.mk