Славниот италијански голман Џанлуиџи Буфон објави дека дефинитивно го напушта Јувентус по завршувањето на сезоната во Серија А. Се уште не е сигурен дали ќе продолжи или ќе се пензионира. Ќе почека да види дали има заинтересирани за неговите услуги, па потоа ќе одлучи.

„Ми се јавија од Фламенго. Сакаат да ме ангажираат. Меѓутоа ги одбив, сакам да останам поблиску до домот“, изјави Буфон за „ТНТ Бразил“.

„Не знам која е тајната да се игра фудбал на 43 години. Претпоставувам дека тоа зависи од карактерот, телото и секако среќата, затоа што тоа прави голема разлика“, додаде Буфон.

sportmedia.mk