Нетси токму во вториот период направија двоцифрена предност, имаа и плус два, па го крајот имаа рутинска задача. Бруклин мечот го заврши со тимски рекорд, постигна 27 тројки.  Харден запиша трипл-дабл од 29 поени, 14 асистенции и 13 скока, додека пак Ирвинг запиша 40 поени.

За Бруклин ова беше 17 победа оваа сезона, со скор од 12 порази се наоѓаат на третото место во Источната конференција.

Јута продолжува во победнички ритам, го запиша седмиот триумф во низа, 19-ти во последните 20 меча. Нова жртва на лидерот во Западната конференција беше Филаделфија (134-123). Симонс со 42 поени беше прв стрелец, зад него беше Кларксон со 40 поени.

На останатите средби, ЛА Клиперс го победи Мајами со 125-118, Индијана и Чикаго победникот го решаваа по продолжение (112-120), Вашонгтон – Хјустон (131-119), Њујорк – Атланта 123-112, Голден Стејт – Кливленд 129-98, 

sportmedia.mk