Фудбалерот на Арсенал и бразилски репрезентативец Габриел Жезус ќе отсуствува од терените најмалку три месеци поради операција на коленото.

Жесус го повреди коленото на натпреварот против Камерун (0:1) во третото коло од групата Г на Светското првенство во Катар.

На овој меч се повреди и Алек Тељес, додека Нејмар е надвор од теренот по мечот со Србија.

Британските медиуми наведуваат дека Жесус е првата замена за Ричарлисон, а фудбалерот на Арсенал одигра 59 натпревари за Бразил и постигна 19 голови.

Тој во летниот преоден рок пристигна во Арсенал од Манчестер Сити за 52 милиони евра.

За Арсенал постигна пет гола и имаше шест асистенции, а поради операција на коленото ќе мора да пропушти најмалку 12 натпревари на својот клуб во Премиер лигата.