Валтери Ботас ја има пол позицијата за големата награда на Португалија, по денешниот официјален тренинг во рамките од шампионатот во Формула 1.

Веднаш зад него се пласираше актуелниот првак, Луис Хамилтон, додека пак зад нив следуваат Ферстапен односно Перес.
На денешните квалификации, Мерцедес во целост го доби дуелот со тимот на Ред Бул, а ќе видиме како ќе се одвиваат нештата на утрешната трка.

 

 

 

sportmedia.mk