Во дербито на вечерта без главните ѕзведи Леброн Џејмс и Ентони Дејвис, ЛА Лејкерс на домашен терен беа совладани од Бостон со 121-113. Актуелниот првак во НБА-лигата во еден момент имаше и негатива од 27 поени, на крајот успеа да се избори за пристоен пораз.

Браун „леташе“ на теренот, постигна 40 поени и 9 скока, на другата страна Хортон и Такер имаа по 19 поени.

За Лејкерси ова беше 22 пораз сезонава и натаму е на петото место во Западот, Бостон пак дојде до 30. триумф и го држи третото место во Источната конференција.

Стеф Кари одигра уште еден одличен меч, постигна 30 поени во победата на Голден Стејт над Кливленд од 119-101. Покрај него добра партија пружи Вигинс со 23 поени.

На останатите средби, Атланта загуби од Милвоки со 100-120, Феникс со совлада Сакраменто со 122-114.

sportmedia.mk