Борусија Дортмунд со 4:1 го совлада тимот на Вердер Бремен, и ги оживеа шансите за пласман во ЛШ идната сезона, на пет кола до крајот на сезоната.

„Милионерите“ во многу важен натпревар имаа негатива, откако Рашица успеа да донесе гостинско водство. Но домашните брзо се вратија, па за само 10 минути постигнаа три гола, и на полувреме имаа водство од 3:1 со головите на Рејна и два на Халанд.

Во вториот дел целосната доминација Борусија ја круниса со гол на Хумелс за 4:1.

 

sportmedia.mk