Младиот стопер на ПСЖ, Сумаилa Кулибали, кариерата ја продолжува во Борусија Дортмунд. Станува збор за 17-годишен дефназивец кој ги помина сите помлади селекции на репрезентацијата на Франција, и кого го сметаат за еден од најталентираните млади фудбалери во земјата.

Тој се приклучи на академијата на ПСЖ во 2019 година, но сега одлучи да гради кариера во Дортмунд, со кого потпишал петгодишен договор. Кулибали на тој начин ќе се приклучи на Дан Аксел Загаду, кој исто така од ПСЖ замина да ја гради кариера во Дортмунд.

 

sportmedia.mk