По последниот свиреж во бундес второлигашката конкуренција сезонава се знае кој оди во ранг погоре, а кој следната сезона ќе игра во регион.

Најголема причина за славење има во таборот на Бохум односно Гројтер Фурт кој се нови прволигаши. Од друга страна пак трагичари се фудбалерите на Кил кој на свој терен се поразени од Дармштад со 2:3, и на тој начин обезбедија само плеј оф против сеуште прволигашот Келн кој ќемигра за опстанок во елитата.

Втората Бундес лига ја напуштаат Брауншвајг односно Вирзбургер, а тимот на Оснабрик ќе игра плеј оф со третопласираниот од третата лига симот на Инголштад.

Резултати 34. коло:

Бохум – Сандхаузен 2:1

АУЕ – Оснабрик 2:1.

Гројтер Фурт – Дизелдорф 3:2

Хамбургер – Брауншвајг 4:0

 

Хановер – Нирнберг 1:2

Хаиденхајм – Карслуе 1:2

Регензбург – Сетн Паули 3:0

Кил – Дармштад 2:3

Вирзбургер – Падерборн 1:1.


sportmedia.mk