Изминатата ноќ во НБА-лигата се одиграа шест натпревари. Во центарот на вниманието се најде Богдан Богдановиќ, кој беше главниот лидер во триумфот на Атланта над поранешниот првак Торонто од 103-108.

Српскиот репрезентативец беше прв стрелец со 23 поени, шест скока и четири минути, сето ова за 40. минути на теренот. Богдановиќ имаше 50% реализација од поле. Покрај него добра партија пружи и Капела со дабл-дабл учинок од 19 поени и 21 скок.

За Атланта ова беше четврта победа во низа, вкупно 30, со скор од уште 25 порази се наоѓа на четвртото место на табелата во Источната конференција.

Лејкерс продолжуваат во ритамот падни-стани. По поразот од Њујорк во минатото коло, сега го совлада Шарлот со 101-93. И на оваа средба во преден план беше Кузма со 24 поени, зад него беше Шрудер, кој застана на 19 поени.

Актуелниот првак во НБА-лигата и натаму останува на петото место на табелата во Западната конференција со учинок од 34-21. Отсуството на Леброн Џејмс и Ентони Дејвис е причина за падот на табелата.

На останатите средби: Индијана – ЛА Клиперс 115-126, Јута – Оклахома 106-96, Феникс – Мајами 106-86, Портланд – Бостон 115-116. 

sportmedia.mk