Улиците на Билбао наликуваат на воена зона во пресрет на финалето на Купот на Шпанија помеѓу баскиските ривали Атлетик и Сосиедад оваа вечер. Мечот ќе се игра во Севиља, но без навивачи поради пандемијата на коронавирус. Навивачи на Атлетик решија да се соберат во центарот на Билбао со што ги наруштија мерките што ги пропиша Владата на Шпанија. Ултрасите не почитуваат дистанцирање, не носат маски, а тоа ги принуди полицајците да реагираат. Сепак, дојде до пресметка. Навивачите направија барикади и запалија контејнери но и автомобили. Па фрлаа со камења, стаклени шишиња и разни други предмети кон полицајците.

Со сигурност ќе има и нови пресметки оваа вечер меѓу навивачите и полицијата.


sportmedia.mk