Без изненадување во Струга, Гостивар сигурен

Vecer | 06.03.2021

Гостивар ја оправда фаворитската улога против Црн Дрим. По слабото издание против Кожув во минатото коло, избраниците на Марјан Србиновски брзо се рехабилитираа на гостувањето кај дебитантот славеа со 72-83 во меч од 16. коло во Првата лига и останаа во трка за горните позиции на табелата.

Гостите немаа проблем, по првата четвртина поведоа со 18-19, а потоа на полувреме имаа водство од 31-41. Не му дозволија на противникот да им застане на патот, во третиот одиграа нешто подобро за мирен финиш.

Џалоун Фрајдеј со 24 поени и 11 скока беше најдобар кај победникот, дабл-дабл запиша и Александар Костоски, имаше 16 поени и 10 асистенции, на другата страна Марсело имаше 22 поени и 16 скока, премалку за втора победа сезонава.