Фудбалерите на Бешикташ стигнаа до трофејот во Купот на Турција само три дена по освојувањето на шампионската титула.

Денеска на финалниот меч во Гетцтепе,

Со победа од 2:0 над Анталијаспор, Бешикташ стигна до двојната круна. Соуза им донесе предност на „црно-белите“ во третата минута, а во 30. минута Валентин Розир ги постави конечните 2:0.

Ова е вкупно десет трофеј за Бешикташ во Купот и прв по десет години.

Последен пат „црно-белите“ ја освоија двојна круна во 2009 година.

 

 


sportmedia.mk