Карим Бензема или некој друг? Сепак се чини дека тоа ќе биде “кралот“ кој е најзаслужен за новата титула во ЛШ на Реал Мадрид кој ќе ја добие наградата “Фудбалер на годината“ од страна на УЕФА која ќе се доделува на свечената церемонија на 25 август, заедно со извлекувањето на групите во Лигата на Шампионите.

Покрај Бенземам УЕФА како финалисти ги посочи и Кевин де Брујне од Манчестер Сити и Тибо Куртоа од Реал Мадрид.

Додека кај тренерите тројцата финалисти се Карло Анчелоти, Пеп Гвардиола и Јирген Клоп.

sportmedia.mk