Легендарниот тенисер, Борис Бекер во интервју за медиумите во САД застана во одбрана на Новак Ѓоковиќ, кој се најде на мета критики откако од организаторите на Австралија Опен побара сите тенисери да имаат исти услови.

„Не е првпат Новак да биде претставен како лошо момче. Треба да се залагаме за него, бидејќи медиумите секогаш не се фер. Но, тој знае да се носи со сето тоа. Времето кое го минав со него, можев да видам дека е како уличен борец кој не се плаши од никото. Најдобар е во овој спорт, но се бори за другите играчите, а тоа го прави уште посилен“, изјави Бекер, кој потенцира дека Новак е број еден фаворит на Австралија опен.

sportmedia.mk