Екипата на Баскет КАМ е новиот шампион на Македонија. Кошаркарките од Македонска Каменица беа подобри од Бадел 1862 во големото финале со 86-66 за конечни 3-1.

На овој начин Баскет Кам испиша историја, оваа сезона ги освои двата трофеи.

Анжелика Митрашиновиќ беше на чекор до трипл-дабл, постигна 24 поени, девет скока и десет асистенции, Гобелиќ беше стрелец на 18 поени. Кај Бедл, Стојановска имаше 20 поени.

ПРВА ЛИГА-ЖЕНИ – ПЛЕЈ-ОФ-ФИНАЛЕ

РЕЗУЛТАТИ

Бадел 1862 – Баскет КАМ          64:60

Баскет КАМ – Бадел 1862         78:73

Бадел 1862 – Баскет КАМ          59:71

Баскет КАМ – Бадел 1862         86:66

sportmedia.mk