Барселона денеска ги загуби шансите за титулата во Шпанија, откако на домашен терен загуби од Селта со 2:1. Со овој пораз, „блауграна“ втора сезона по ред останува без шампионскиот наслов.

Минатата година Каталонците завршија на второто место, га одинава нема да се искачат повисоко од третата позиција. За првпат по 13 години, Барса остана без шампионска титула две години по ред. Последен пат тоа се случи во сезоната 2006/07.

sportmedia.mk