Барселона со победа по продолженијата во Каунас (видео)

epa07171347 Brandon Davies (back) of Kaunas in action against Kevin Pangos (front) of Barcelona during the Euroleague basketball match between Zalgiris Kaunas and FC Barcelona Lassa in Kaunas, Lithuania, 16 November 2018. EPA-EFE/TOMS KALNINS

Во најинтересниот и најнеизвесниот меч од седмото коло на Евролигата, Барселона успеа по продолженија да слави со 88:85 над Жалгирис од Каунас.

Барселона водеше во текот на првите три четвртини, и имаа предност од 60:50, пред домашниот тим да има одлична последна четвртина и да биде израмнето на 76:76 по 40 минути игра. Каталонскиот клуб не ја загуби концентрацијата и на крајот победи со 88:85 за петта победа по седум кола.

За Барселона најдобар беше Кајл Кјурик со 15 и Анте Томиќ со 14 поени, додека кај домаќините најрасположен беше Арон Вајт со 21 поен.

Во другите вечерашни мечеви, Ефес со 78:62 убедливо го победи Панатинаикос, додека ЦСКА Москва славеше исто така убедлива 93:79 победа на гостувањето кај Баерн Минхен.

ЕВРОЛИГА, 7.КОЛО

Анадолу Ефес  – Панатинаикос 78:62 (19:11, 25:17, 16:18, 18:16)

Жалгирис Каунас – Барселона 85:88 (18:23, 16:16, 16:21, 26:16, 9:12)

Баерн Минхен – ЦСКА Москва 79:93 (23:30, 17:26, 25:21, 14:16)

Гран Канарија – Макаби Тел Авив 84:78 (23:15, 20:23, 22:19, 19:21)

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари