Кошаркарите на Барселона го победија Реал Мадрид и го освоија првиот трофеј во сезоната, откако денеска славеа во финалето на шпанскиот куп.

Барса дојде до 26-тиот пехар од ова натпреварување, освојувајќи ја третата титула во последните четири години. Каталонците до титулата дојдоа на доминантен начин, откако на Реал не му оставија простор за надеж за успех. На крајот славеа со убедливи 88:73.

Тимот предводен од Шарунас Јасикевичиус одигра брилијантно прво полувреме, а со одбраната го скрши концептот на ривалот. Во нападот го искористи моментот на самодоверба и дојде на пауза со 52:31.

Предноста умешно беше задржана и во вториот дел. Кори Хигинс постигна 20 поени, Роландс Шмитс 13, а Ник Калатес и Никола Миротиќ по 12. Кај Реал, најдобар беше Валтер Таварес со 17 поени.

sportmedia.mk