Барселона впиша три бода во шпанската Ла Лига откако вечерва го победи Елче со 3:0 на свој терен во одложен натпревар. „Каталонците“ го скршија тимот од Валенсија во второто полувреме. Катанецот го отклучи Лео Меси на асистенција на Брајтвајт на стартот на вториот дел. Во 68 минута одново Меси стрела во мрежата на гостите, но сега на асистенција на Де Јонг, додека конечниот резултат го постигна Алба во 73 минута на асистенција на Брајтвајт.

Ова е 15-та победа на Барса во Ла Лига и е на третото место на табелата, Елче е претпоследно.

sportmedia.mk