Баерн со „покер“ за Хановер, се доближи на -6 до Борусија (видео)

Кризата во Баерн Минхен е минато, се надеваат навивачите на Баварците, откако актуелниот шампион од Бундеслигата стигна до доминантна 4:0 победа на гостувањето кај „фенерџијата“ Хановер.

По пласманот во осминафиналето на ЛШ и борбеното 2:2 реми против Ајакс, момците на Нико Ковач се вратија на „работа“ во Бундеслигата во обид да ја стигнат Борусија Дортмунд и сега се доближија на шест поени зад „милионерите“, кои подоцна играат со Вердер Бремен.

Кимих, Алаба, Гнабри и Левандовски беа стрелци во лесниот меч за Баерн за трета победа во низа во германската елита. Баерн сега е на третото место во Бундеслигата со 30 поени, еднакво како и второпласираниот тим на Борусија Менхенгладбах, кој одигра само 0:0 на гостувањето кај Хофенхајм.

Фото: ЕПА

БУНДЕСЛИГА, 15.КОЛО

Аугзбург – Шалке 1:1

Фортуна Диселдорф – Фрајбург 2:0

Хановер – Баерн 0:4

Хофенхајм – Борусија Менхенгладбах 0:0

Штутгарт – Херта 2:1

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари