Предмалку во Нион, Швајцарија, седиштетот на УЕФА беа извлечени двојките за следната овојпат четвртфинална фаза од овогодинешното издание на Лигата на Шампионите.
Во фокусот на вниманието ќе бидат дуелите Баерн Минхен – ПСЖ како и Реал Мадрид – Ливерпул во кои секако се наоѓаат и главните фаворити за освојување на трофејот. Останатите двојки ги сочинуваат Манчестер Сити – Борусија Дортмунд односно Порто – Челзи

Што се однесува пак до полуфиналето, победникот од двомечот помеѓу БАерн Минхен и ПСЖ ќе вкрсти со подобриот од помеѓу Манчестер Сити и Борусија Дортмунд. Второто полуфинале ќе се бара помеѓу победниците од мечевите Реал Мадрид – Ливерпул односно Порто – Челзи.

Првите четвртфинални натпревари ќе се одиграат на 6 и 7 април, додека реваншите се седум дена подоцна.

Четвртфинални двојки Лига на Шампиони:
Манчестер Сити – Борусија Дортмунд
Порто – Челзи
Баерн Минхен – ПСЖ
Реал Мадрид – Ливерпул

 

sportmedia.mk