Атлетико  Мадрид  го направи најголемиот чекор до титулата во Ла Лига со вечерашната победа од 2-1 над Реал Сосиедад во мечот од 36. коло.

Мом ите на Чоло Симеоне славеа со головите на Караско и Кореа во првото полувреме,  додека гостите во финишот успеаја само да го ублажат  поразот.

Со оваа победа  “јорганџиите” се на само една победа до титулата и веќе во следното коло против Осасуна можат да го потврдат шампионскиот наслов.

sportmedia.mk