Тренерот на Атлетик (Б), Ернесто Валверде, потврди дека дефанзивецот Иниго Мартинез ќе го напушти клубот ова лето.

„Засега само Микел Баленсијага најави заминување од клубот, а се шпекулира дека може да има повеќе заминувања, како во случајот со Мартинез“, рече Валверде.

На лето дефанзивецот ќе стане слободен играч, а има намера да направи трансфер во Барселона.

Мартинез (32) е во Атлетик од јануари 2018 година.


sportmedia.mk