Екипата на Астон Вила со минимални 1:0 славеше на свој терен во дуелот со Арсенал во рамките на Премиер лигата. Првпат по сезоната 1992/93 екипата од Бирмингем слави на двата меча против Арсенал (дома-гости). Да потсетиме во гости ги совлада „топчиите“ со 3:0.

Денеска единствениот гол го постигна Оли Воткинс во 74-тата секунда од натпреварот.

Она што исто така е интересно е што Астон Вила добила 10 од вкупно 11 натпревари сезонава на кои прва постигнала гол.

sportmedia.mk