Супер, фантастичен меч од 3.коло на АО во Мелбурн одиграа Ник Кирјос и Доминик Тием. „Лошото момче“ на свој терен водеше со 2:0 во сетови против Австријанецот, но и тоа не му беше доволно за победа. Вистинска драма се случуваше на теренот во Мелбурн, но сепак во петиот сет Доминик Тием освои “брејк“ и успеа да го добие тој сет со 6:4 а со тоа и мечот.

Ник Кирјос – Дониник Тием 2:3 (6:4, 6:4, 3:6, 4:6, 4:6).

Тием во следното коло се среќава со Бугаринот Григор Димитров.

sportmedia.mk