Бугарскиот тенисер Григор Димитров се пласираше во осминафиналето на Австралија Опен. На почетокот на вториот сет при 1:0, Пабло Буста го предаде мечот поради болест. Овој дуел се играше 39. минути, првиот сет, Димитров го доби со 6:1.

Александер Зверев, шестиот најдобар тенисер лесно се најде во следното коло, беше подобар од Адријан Манариа со 3-0 (6-3, 6-3 и 6-1).

Кај дамите немаше изненадување, Наоми Осака обезбеди место во осминафиналето, откако ја совлада Онс Жабер од Тунис со 2-0 (6-3, 6-2), во следната рунда ќе игра против Габрине Мугуруза.

И Серена Вилијамс се најде во следната рунда. Американката во првиот сет виде поголема мака со руската тенисерка Анастасија Потапова, беше подобра со 7-6, но затоа пак победата лесно ја потврди во вториот сет. Ова беше 90. победа за Вилијамс на Австралија Опен.

sportmedia.mk