Сопственикот на Лацио, Клаудио Лотито, според АНСА, ќе биде суспендиран на седум месеци, а Лацио казнет со 150.000 евра „за кршење на КОВИД-протоколот“.

Новинската агенција објави дека претседателот на „римските орли“ добил забрана за фудбалска дејност во период од седум месеци, додека лекарите на клубот Фабио Родија и Иво Пулчини се суспендирани на 12 месеци.

Извештајот открива дека Националниот федерален суд го осудил Лацио да плати казна од 150.000 евра, но клубот на тој начин ќе избегне какво било одземање бодови. Случајот беше отворен во октомври минатата година и АНСА пишува дека ФИГЦ наскоро ќе ги официјализира санкциите.

The post АНСА: Лотито ќе биде суспендиран 7 месеци, Лацио добива казна од 150.000 евра! appeared first on Sportmedia.mk.

sportmedia.mk