Аргентинскиот напаѓач на “јорганџиите“ Анхел Кореа го покани својот сонародник Лео Меси на лето дојде на “Ванда Метрополитано“.

Имено познато е дека на Лео договорот со Барса му истекува во јуни, а веќе неколку месеци нанзад се споменуваат Манчестер Сити и ПСЖ како негови следни дестинации.

Кореа прво се осврна на тоа како можела Барса да го пушти Луис Суарез, а потоа упати покана до Меси да дојде во Атлетико.

Не разбирам како може Барселона да пушти еден таков играч како Суарез. Но тоа е добро за нас, ние сме многу среќни што Луис е со нас и што игра во неверојатна форма за Атлетико. Да кажам дека вратите на Атлетико се отворени за Лео Меси, тој одлично би се снашол покрај Диего Симеоне, ако се знае дека кога тогаш нашиот тренер ќе биде селектор на Аргентина“ изјави Кореа.

sportmedia.mk