Поранешната тенисерка Ана Ивановиќ објави видео на својот Инстаграм, во кое промовираше каков стил има, а целото видео беше со песна на албанската пејачка Дуа Липа.

Сепак, наиде на бројни негативни коментари и провокации од нејзините следбеници, на кои очигледно не им се допадна нејзиниот гест, изборот на музика и споменатата пејачка.

Меѓу коментарите на оваа објава се: „Зошто Дуа Липа, таа е лош избор“, „Зошто Дуа Липа, личност која мрази Срби и пропагира Голема Албанија?“, „Зарем не те боли душата што пееше гола во Православната црква на Косово? Од толку убава музика и благородни луѓе, можеш да ја избереш“

Ана се уште не одговорила ниту одговорила на споменатите коментари, а останува да видиме дали ќе го стори тоа.

За потсетување, пејачката Дуа Липа, позната по екстремно негативните ставови кон српскиот народ, како и по промовирањето на „Голема Албанија“, не престанува да ја провоцира Србија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ana Ivanović (@anaivanovic)

Таа неодамна ги нарече Србите „фашисти“ и „окупатори на Косово“, велејќи дека за време на војната во Косово и Метохија во 1990 -тите, побарале од нејзиниот дедо, Сеита Липа, кој бил директор на Историскиот музеј во Приштина од 1990 до 1995 година да фабрикува историски факти, кои тој ги одбил, поради што наводно бил цел на тогашните српски власти “.