Новак Ѓоковиќ се пласираше во третото коло на Австралија Опен. По нешто повеќе од три и пол часа успеа да го победи Американецот Френсис Тиефо со 3-1 во сетови (6-3, 7-6, 7-6, 6-3).

Српскиот тенисер добро влезе во мечот, направи брејк одма на отварањето, противникот врати, но Ноле беше најдобар когаш беше најпотребно, на крајот првиот сет го доби со 6-3. Во следниот сет видовме голема борба, ниту еден тенисер на препушти гем на свој сервис, па победникот беше одлучен во тај-брејк. Таму подобро се снајде Американецот, кој изедначи на 1-1.

Ѓоковиќ имаше мака и во третиот сет, но овој пат го доби со 7-6, додека во последниот полесно ја заврши работата, на крајот дојде до победа од 3-1.

 

sportmedia.mk