Езгијан Алиоски дефинитивно во новата сезона ќе го гледаме во дресот на Галатасарај. Македонскиот репрезентативец и турскиот тим си подале рака, но Алиоски побарал договорот да биде објавен по завршувањето на сезоната, открива „Фотомак“. 

Причината поради која е одложена промоцијата на нашиот фудбалер се навивачите на Лидс. Според овој медиум, Алиоски се плашел од нивната реакција. Добро е позната омразата меѓу Лидс и Галата, таа трае од пред 20 години. Во тепачка меѓу фановите на двата тима, двајца навивачи на англискиот тим го загубија живтот во Истанбул.

Останува по завршување на сезоната договорот да биде и официјализиран.

 

sportmedia.mk