Екипата на Лидс Јунајтед за кој цел меч одигра Езџан Алиоски одигра без голови против Челзи на својот „Еланд роуд“ во 28. коло на англиската Премиер лига. Момците на Биелса одиграа добро иако имаа помал посед на топка и помалку обиди за да го загрозат голот на противникот. Јасно, Челзи доминираше меѓутоа тие не успеаа да ја затресат мрежата на Меслер.

За Лидс ова е трето реми сезонава и е на 11. место, додека Челзи е на четвртата позиција. За нивниот тренер Томас Тухел ова е 12-ти меч без пораз во сите конкуренции што е најдобар ефект на еден тренер на „сините“.

 

sportmedia.mk