Со двата гола против Франција, Кристијано Роналдо стигна до 109 голови во репрезентативнииот дрес на Портулалија.

Тоа значи дека се изедначи по бројот на голови во дрес на национален тим со Али Даеи легендата на Иран. Токму Даеи беше еден од првите кои му честиташе на Роналдо.

„Му честитам на Кристијано Роналдо кој набргу ќе стане најдобриот стрелец на една репрезентација. Чест е да се биде во негово друштво, што рекордот ќе припадне на таков фудбалер и пред се човек и хуманист“ – напиша Али Даеи.

 

sportmedia.mk