Скандал за кои молчат оние кои се најмногу заинересирани

Албанското подземје, судија Феликс Брих го држи во рака, а Роналдо е на...

Германскиот арбитр го уценуваат моќници од албанското подземје кои профитираат на илегално кладење на мечот Валенсија-Јувентус.

Во канџите на албанското подземје

Доколку неговата кражба против Србија на СП помина незапазена кај УЕФА Германецот Фликс Брих тешко дека овој пат ќе го одбегне предвременото судиско пензионирање. Но веројатно тоа е можеби и подобро од судбината која ќе ја доживеел да одбиел да покаже црвен картон на Роналдо.

За што во суштина се работи?

Како што пишуваа медиумите за време на Мундијалот, Брих драстично ја оштетил Србија, иако поедини медиуми наведувале дек тоа го направил затоа што за тоа богато го наградиле од албанското подземје, вистина е дека тоа го сторил затое што е уценуван со компромитирачки снимки каде што Брех "прави некои работи за кои би можел да заврши зад решетки"

 


Овој пат било доволно да покаже црвен картон на Роналдо, благодарение на поедини влијателни луѓе од албанското подземје кои истуриле милиони на онлајн оболување дека Португалецот пред време ќе го напушти теренот. А пари добиени во ваква опклада се огромни. Не ни чудно ако се знае дека еден од најдобрите фудбалери на денешнината никогаш не е исклучен во Лига на шампиони.

Меѓутоа , ова вероватно била и последна услуга на Брих, која треба да заврши во немилост на УЕФА, бидејќи на Роналдо му го покажа патот во собелкувална.

Сега Берх го навлече гневот на добар дел во Европа, најмногу на Јувентус, кој најавил жалба поради склучување на својот најдобар фудбалер. Дури и Павел Недвед, висок функционер во Јувентус, наводно се обидел физички да се пресмета со Брих, но тоа останува само на претпоставки, во италијанските медиуми.

Скандалозно и тоа е што УЕФА и понатаму му доделува важни натпревари на Брих кој суди катастрофално. Дали од незнаење или нешто друго сеуште е непознато. А можеби е познато барем на некои од УЕФА кои не преземаат ништо за "нешто" за кое тенденциозно се молчи...

 

Поврзани

Најнови вести

Коментари