Екипата на Борусија Дортмунд доживеа пораз на домашен терен од Ајнтрахт со 1:2 во 27. коло на Бундес лигата што е лоша увертира пред мечот со Манчестер Сити во Лигата на шампионите. Нико Шулц со автогол донесе водство за Ајнтрахт, а пред првото полувреме изедначи Матс Хумелс. Во вториот дел Ајтрахт постигна гол кој беше поништен со ВАР, но сепак „орлите“ стигнаа до победата со голот на Андре Силва во 87 минута.

Инаку ова е прва победа на Ајтнрахт на култниот „Вестфален“ после 11 години.

Баер Леверкузен го победи Шалке кој се подлабоко ита кон Цвајте. „Фармацевтите“ победија со 2:1. Аларио и Шик постигнаа голови за Баер, а за Шалке стрелаше Хунтелар.

Мајнц – Арминија 1:1, Волфсбург – Келн 1:0.

sportmedia.mk