Дисциплинската комисија на УЕФА го суспендираше голманот на Ајакс Андре Онана на една година, поради конзумирање на забранета супстанца.

Ајакс најавил жалба на Спортскиот суд, и тврди дека Онана по грешка  земал лек „Ласикс“, кој го пиел неговата сопруга.

Супстанцата „Фуросемид“ е пронајдена во урината на голманот на 30. октомври минатата година, поради што денеска е соопштено дека камерунскиот голман нема право на настап една година.

Според Ајакс, постои докази дека несакајќи земал допинг.

sportmedia.mk