Серхио Агуеро во понеделник треба да дојде на лекарски прегледи во Барселона. Аргентинскиот фудбалер како слободен играч доаѓа во редовите на каталонскиот гигант со кого ги договори сите детали, но потпис ќе стави само под еден услов.

Според тамошните медиуми, тој ја чека одлуката на Лионел Меси. Агуеро токму поради него одлучи да игра за Барса. Претседателот на клубот, Лапорта најави дека преговорите со Меси почнале, но засега нема ништо официјално.

Во меѓувреме Агуеро им остаба можност да другите клубови да се обидат да го ангажираат пред официјално да стане член на Барса. Доколку се биде како што треба тој ќе потпише соработка до 2024 година.

sportmedia.mk