Новак Ѓоковиќ успеа да се пласира во полуфиналето на Ролан Гарос, бидејќи денеска го совлада Карен Хачанов со 3:1 во сетови!

Новак малку полошо го отвори мечот, го загуби првиот сет, а потоа во продолжението го исчисти рускиот тенисер.

За време на турнирот, српскиот ас неколку пати се „судри“ со публиката која очигледно не е на негова страна, па Ѓоковиќ покрај противникот преку мрежата мора да се бори и со друг противник.

За време на денешниот натпревар еден навивач често фрлаше работи кон Ѓоковиќ, а по победата третиот светски рекет го „поздрави“ навивачот кој не ја затвори устата со шмекерски гест.

<blockquote class=”twitter-tweet”><p lang=”en” dir=”ltr”>A blistering winner sealed with a kiss 💋<br><br>😘 <a href=”https://twitter.com/DjokerNole?ref_src=twsrc%5Etfw”>@DjokerNole</a> 😘 <a href=”https://twitter.com/hashtag/RolandGarros?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#RolandGarros</a> <a href=”https://t.co/T4GBzGEXjd”>pic.twitter.com/T4GBzGEXjd</a></p>&mdash; Eurosport (@eurosport) <a href=”https://twitter.com/eurosport/status/1666121690584174592?ref_src=twsrc%5Etfw”>June 6, 2023</a></blockquote> <script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>