Најбогатиот спортист на денешницата вложи многу пари во недвижнини, кои се наоѓаат низ целиот свет, од Њујорк до Дубаи.

Кристијано Роналдо е најголемата спортска ѕвезда на денешницата. Капитенот на Португалија ја брани титулата освоена пред пет години на Европското првенство, а во исто време руши неколку големи рекорди. Новиот предизвик, клучен за исходот од групата Д е против Франција, по што прво ќе се знае дали Португалија ќе се квалификува понатаму и на која позиција ќе се најде во групата.

Каде и да се појави, Роналдо привлекува внимание, и тој во моментов е најпопуларната личност во светот на Инстаграм, со 303 милиони следбеници, што е за 50 повеќе од неговите најблиски следбеници.

Соборува рекорди во фудбалот, но и во заработувачката и маркетинг-активностите. Само еден од неговите потези на Европското првенство, кога го тргна шишето Кока-Кола од конференцијата и рече дека треба да се пие вода, а не овој пијалок, влијаеше на падот на акциите на компанијата за 4 милијарди долари.

Роналдо потекнува од сиромашно семејство, доаѓа од дното, од улицата, каде што започна да игра фудбал, сонувајќи дека еден ден ќе стане одличен фудбалер.

Неговата сестра Катија Авеиро неодамна сподели фотографија од куќата во која пораснаа таа и Роналдо и остатокот од нивното семејство во Мадеира, и откри дека во куќата живееле и стаорци, и дека еден ја гризнал за лицето додека била бебе, и тоа е среќа што нивната мајка се појавила на време, инаку денес ќе имала последици.

– Родена сум во стара куќа, креветот ми беше подигнат на цигли. Кога бев бебе, ме касна стаорец на лицето, не се срамам да го кажам тоа. Фала му на Бога, се појави мајка ми, инаку ќе бев уште погрда отколку денес. Јас пораснав во сиромашна населба од мала и научив да го ценам ова малку што го имам – рече сестрата на Роналдо во емотивно обраќање.

Од човек кој израснал во таква куќа, Роналдо стана најбогатиот активен спортист, единствениот фудбалер во историјата кој успеал да достигне милијарда долари заработка.

Неговиот договор со Јувентус е вреден 70 милиони долари, а дополнително заработува 50 милиони од спонзорите.

Роналдо работеше напорно и напорно тренира дури и денес, и затоа сака да ги троши парите што ги заработува за работи што ги сака и да им даде на себе и на своето семејство најголема можна удобност и задоволство.

Само гаражата има флота од над 20 луксузни автомобили вредни десетици милиони долари.

Сепак, тој има вистинско богатство во неговиот недвижен имот. Секој од нив вреди десетици милиони евра, а се наоѓаат низ целиот свет. Од Њујорк до Дубаи, но повеќето од своите куќи и станови ги концентрираше во Шпанија и Португалија.

Она што е познато е дека Роналдо има вила во Мадрид, како и во Марбела, Шпанија, додека во Португалија има вила во родната Мадеира, како и нов пентхаус во Лисабон.

Исто така има вила во Торино каде што моментално живее, како и луксузни мезони во Дубаи и Њујорк. Во скоро секоја куќа, Роналдо има спектакуларен поглед кој се протега до морето или целиот град, секој има базен, како и теретана и сè што е потребно за да се опорави од тренинг, што е нешто на што Роналдо придава најголема важност.

Погледнете подолу сите куќи и станови во сопственост на Роналдо:

Вила во Марбеља

Вила во Торино

Вила во Мадрид

Пентхаус во Дубаи

Вила во Мадеира со поглед кон океанот

Пентхаус во Лисабон

Пентхаус во Њујорк