Обложувалниции?!
Најдобриот тенисер во свет Новак Ѓоковиќ по 9. пат во кариерата стана шампион на Австралија опен.

Новак во големото финале на популарното Ози опен убедливо го совлада 25 годишниот Русин Данило Медведев со 3:0 во сетови (7:5, 6:2, 6:2). Мечот траел еден час и 53 минути

Втор пат во кариерата Новак освоил три титули во низа на Австралија опен. Секако, тоа на никого не му тргнало од рака.


Новак така стигнал до 18. Гренд слем во кариерата и сега е на само два чекори од Рафаел Надал и Роџер Федерер, кои по 20 пати славеле на најпрестижните турнири