Фудбалскиот клуб Манчестер сити негирал дека испратил понуда на играч на Барселона, на кого договорот со каталонската екипа му истекува за четири месеци

Потпаролот на Манчестер сити рекол дека клубот не исптаил понуда за Меси, ни на лето ни од тогаш и дека немало разговори, пренел Скај.

Листот San во четвртокот пренел дека управата на Сити е подготвена да испрати нов пакет понуда како би го довела еден од најдобрите фудбалери на сите времиња.

Откако Меси минатото лето барал да го напушти Кампот Ноу, медиумите шпекулирале дека 33 годишниот Аргентинец би можел џа премине во Сити, каде што повторно би соработувал со тренерот Пепо Гвардиола.
Упавата на Барселона не сакала да го пушти Меси и инсистирала на откупната клаузула од 700 милионо евра, со што Аргентинецот одлучил да остане бидејќи не сакал судење.

Договорот на Меси истекува за четири месеци каде што ќе може да прего вара со други екипи. Тој рекол дека одлуката ќе ја донесе на лето.

Тој 2017 година го продолжил договорот со Барселона, а листот El Mundo пренел дека договорот врерден 555 милиони евра. Клубот ги негирал наводите и се заканил дека ќе го тужи листот