На вчерашниот натпревар од 36. коло во Серија А меѓу Болоња и Џенова, кој заврши со победа на гостите од 2:0, во составот на домашните на минута пред крајот на мечот дебитираше најмладиот фудбалер во историјата на италијанското калчо.

Во 89-та минута, Италијанецот Виздом Амеј влезде на местото на Роберто Соријано со што и официјално стана најмладиот фудбалер кој добил шанса на меч од Серија А. Амеј дебитираше за Болоња со 15 години и 274 дена.

Според италијанските медиуми, со ова Ејми го урна рекордот на Амедео Амадеи (Рома, 1937) и Пјетро Пелегри (Џенова, 2016) кои беа повозрасни за само шест дена од него кога заиграа во италијанската елита.

sportmedia.mk