Во една телевизиска емисија, Кристијано Роналдо првпат видел видео на кое неговиот татко вели колку е горд на него, поради што се возбудил и почнал да плаче.

Легендарниот напаѓач отсекогаш нагласувал дека неговото семејство е најважно за него. Голема трага во неговиот живот остави тажен и тежок настан, кога го загуби татко си. Тој почина во 2005 година. по долго боледување. Со години се борел со алкохолизмот, кој му предизвикал сериозни здравствени проблеми со црниот дроб, што доведе до смрт на 53-годишна возраст.

Видеото кое му го покажа новинарот е снимено во 2004 година пред неговата родна куќа, кога таткото на Роналдо зборувал за норвешка телевизија. Тоа било непосредно по финалето на Европското првенство во Лисабон, во кое Португалија загуби од Грција.

– Семејството, пријателите и повеќето луѓе мислат дека тој е неверојатен. Горд сум што мојот син е во таква ситуација. Би можел да одам во Лисабон да го гледам финалето, но тоа би било премногу за моите нерви. Се нервирам, не можам да го направам тоа. Подобро е кога ги гледам игрите на телевизија – рекол татко му на видеото, а на Кристијан му се појавиле солзи во очите.

Кога ја спомна грижата на мајка му за легендарниот напаѓач и колку таа го штити, Португалецот се расплака.
– Никогаш не сум го видел тоа видео. Ме растажува затоа што се… – рече, но поради солзи не можел да продолжи да зборува.

Кога еден новинар го прашал што е за него тага, фубалерот одговорил:

– Да бидам број еден, а тој тоа да неможе да го види.

@football.wrld42 Ronaldo crying after seeing a video of his father 😢 #football #footballtiktok #cristianoronaldo #ronaldo #sad #sadstory #foryoupage #foryou #fyp #fypシ ♬ Tell Me Why I’m Waiting – Timmies/Shiloh