Вардар 1961 вечерва во Скопје во меч од осминафиналето во Купот на Македонија успеа со 47-11 (22-5) да го победи тимот на Текстилец од Штип, и со тоа да избори пласман во следната, четвртфинална фаза во ова натреварување. Интересно е тоа што тројца вардарци, Томислав Јагуриновски, Димитар Димитриоски и Мартин Карапалевски постигнаа дури 37 голови од тие 47 колку што даде целата екипа на Вардар 1961.

Се разбира дека тренерот Стевче Алушовски на овој меч шанса им даде на помладите свои ракометари, но и на оние досега имаа помала минутажа со цел да ја провери нивната моментална форма.

sportmedia.mk