Извонредната приказна за последната италијанска кралица, која направила заговор против Мусолини, сакала да го застрела Хитлер и владеела само 35 дена, треба да ја оживее нејзиниот внук во серија слична на “Круна“.

Кралицата Мари-Хозе се омажила за престолонаследникот принцот Умберто од Италија, принцот од Пиедмонт, во 1930 година и ја поминала Втората светска војна како канал за комуникација помеѓу земјата на нејзиниот сопруг и остатокот од Европа.

Еден британски дипломат во Рим напишал за неа: „Принцезата од Пиедмонт е единствената членка на италијанското кралско семејство со добра политичка проценка“. Остатокот од семејството го поддржуваше Бенито Мусолини.

Кралицата Мари-Хозе се омажи за престолонаследникот принцот Умберто од Италија принцот од Пиедмонт, во 1930 година и ја помина Втората светска војна како канал за комуникација помеѓу земјата на нејзиниот сопруг и остатокот од Европа

Мари-Хозе, која се школувала во манастир во Есекс за време на Првата светска војна, заговарала против фашистичкиот диктатор, обидувајќи се да преговара за мировен договор со САД преку тајна средба со идниот папа Павле VI и го снабдуваше италијанскиот отпор со двете пари и оружје.

Кога Адолф Хитлер ја нападна нејзината татковина Белгија, таа брзо организирала состанок со диктаторот за да го замоли за подобар третман на нејзиниот брат, кралот Леополд Трети, кој беше во домашен притвор во Кралскиот замок во Лакен, и за неговите гладни луѓе.

И покрај неговото одбивање, тој бил импресиониран од убавината на кралицата – фалејќи ги нејзините очи во „боја на германското небо“ – додека Марија -Хозе подоцна призна дека можеби ќе го убиела ако имала пиштол, велејќи:

„Јас мислам дека ќе имав сила да го направам тоа“.

Кога Адолф Хитлер ја нападна нејзината татковина Белгија, таа брзо организираше состанок со диктаторот за да побара подобар третман на нејзиниот брат, кралот Леополд Трети, кој беше во домашен притвор во Кралскиот замок во Лакен, и неговите гладни луѓе. На фотографијата, Мари-Хозе со Умберто пред да го преземе престолот

Неверојатната кралска сопруга била позната како „Мајската кралица“ бидејќи таа и нејзиниот сопруг, тогаш кралот Умберто Втори, владееле само еден месец пред Италијанците да гласаат за укинување на монархијата, поради катастрофалната поддршка на Мусолини.

Таткото на Умберто, Виторио Емануеле III, абдицирал во пресрет на уставниот референдум во јуни, со надеж дека неговиот „попопуларен“ син ќе ја задржи “Куќата на Савој“ на престолот.

Меѓутоа, дури и покрај уметничката и независна личност како Марија Хозе покрај него, републиканците тесно го изгласаа референдумот за укинување на монархијата.

Приказна за последната италијанска кралица која владееше само 35 дена: Заговарала против Мусолини и сакала да го застрела Хитлер

Принцезата Мари-Хозе Шарлот Софи Амели Хенриет Габриел од Белгија родена е на 4 август 1906 година, последната кралица на Италија беше најмладото дете и единствената ќерка на идниот крал Алберт I од Белгија и војвотката Елизабета од Баварија.

Имала страст за уметност и музика, студираше виолина кај „Кралот на виолината“ Ежен Исае, и сметала дека животот на дворот на Савој е ужасно здодевен.

Мари-Хозе била забележано како прекрасно дете, со силна личност. Таа била охрабрувана да ги развие своите музички и уметнички таленти, и и билдозволен одреден степен на слобода како ќерка на Кралот.

Таа се венчала со Умберто, кој го запознала додека студирала во Фиренца, во 1930 година. Двојката била ветена еден на друг уште додека биле деца, откако договор бил постигнат од нивните родители.

За изгледите за брак на принцезата се шпекулирало во текот на нејзиното воспитување, бидејќи таа била една од ретките ќерки со дозволено право во кралското семејство.

И покрај неговото одбивање, се вели дека бил импресиониран од убавината на кралицата – фалејќи ги нејзините очи како „боја на германското небо“ – додека Мари -Хозе (слика на 1930 година) подоцна рече дека можеби ќе го убиела ако имала пиштол „Мислам дека ќе имав сила да го направам тоа“, рече таа

Во времето на нивниот брак, Умберто бил престолонаследник на Италија, а Мари-Хозе ја добила титулата принцеза од Пиедмонт.

Дури и пред денот на нејзината венчавка, таа покажала дека нема да се поклони пред фашистите, откако Мусолини побарал од неа да го смени името во повеќе италијански звучна Марија Џузепа, но таа го одбила.

Кралската двојка се венчала во раскошна церемонија во капелата Паулин во палатата Квиринал во Рим, Италија, пред да се упатат во Ватикан за да се сретнат со папата Пио XI.

Конечно, Мари-Хозе (се смета дека е сликана за време на веридбата со нејзиниот принц) направи заговор против фашистичкиот диктатор, обидувајќи се да преговара за мир со САД преку тајна средба со идниот папа Павле VI и снабдувајќи го италијанскиот отпор со оружје, лекови и храна

Сепак, нивниот посебен ден, како и повеќето свадби, не одело според планот, при што Умберто предизвикал сцена уште пред да започне церемонијата.

Принцот инсистирал да ја види својата невеста пред службата, за да провери дали венчаницата што ја помогнал во дизајнот одговара на неговите барања.

Но, кога беше откриено дека ракавите се сошиени погрешно, тој нареди да се сменат, со што се забави големиот ден.

На крајот, навредливите делови од фустанот биле отстранети, а принцезата, која извесно време служела со Црвениот крст во Либија, носела бели ракавици за да ги покрие рацете.

Кога референдумот во 1946 година донесе одлука за укинување на монархијата, таа и нејзиниот сопруг отидоа во егзил во Португалија, каде што се разделија, но никогаш не се разведоа. На фотографијата, на денот на нивната венчавка

Кралскиот пар имаше четири деца и за време на Втората светска војна кога Мусолини беше на власт и се бореше против сојузниците, Мари-Хозе остана канал за комуникација помеѓу Италија и остатокот од Европа.

Додека била бегалка во Швајцарија, таа јасно стави до знаење дека ги поддржува партизаните што се бореле против окупаторските нацистички трупи во Италија и помагала да им се организира снабдување со оружје, пари и храна.

Но, нејзиното пријателство со антифашистичките интелектуалци ги нарушило односите со нејзиниот тежок свекор кралот Виктор Емануел III.

„Знаете, немам многу врска со Куќата на Савој“, признала таа пред една новинарка во 1940 година.

„Тоа не е семејство, тоа е фрижидер“.

Белгиското кралско семејство одмара на швајцарските Алпи. На сликата одлево надесно: кралицата Елизабета, кралот Алберт, Арнолд Лун и принцезата Мари-Хозе од Белгија

Кога референдумот во 1946 година донесе одлука за укинување на монархијата, таа и нејзиниот сопруг отидоа во егзил во Португалија, каде што се разделија, но никогаш не се разведоа.

Ниту еден од двојката не веруваше во развод поради католичкото воспитување и како такви, беа само неофицијално разделени.

Марија-Хозе еднаш во интервју за нејзиниот брак со принцот Умберто рече:

„Никогаш не бевме среќни“.

Двојката живеела разделено – кралицата заминала за Швајцарија – до смртта на Умберто во 1983 година, но сепак присуствуваа на повремени настани заедно. По смртта на нејзиниот сопруг, Марија-Хозе конечно доби дозвола да се врати во Италија.

Кога живеела во Швајцарија, таа го поминувала своето време во потрага по својата страст за музика, формирајќи музичка фондација, Foundation du Prix de Composition Reine Marie-José, која доделува награди и денес.

Мари-Хозе исто така престојувала во Мексико неколку години со својата ќерка, принцезата Мари-Беатрис и нејзините внуци.

Почина во 2001 година во клиника во Женева на возраст од 94 години, откако се разболела од рак.

По нејзината смрт, синот на Мусолини тврдеше дека кралицата и промискуитетниот диктатор имале афера.

Во писмото репродуцирано од неделното списание Оги, тој се сеќава на неговата мајка велејќи дека имало „краток период на интимни романтични односи помеѓу татко ми и тогашната принцеза на Пиедмонт“.

Кога ја прашале за непотврдените гласини во нејзиниот живот, кралицата во 1993 година рече:

„Тој беше лав. И јас сум лав. И двајцата се плашевме еден од друг.“

Еден британски дипломат во Рим напиша за неа: „Принцезата од Пиедмонт е единствената членка на италијанското кралско семејство со добра политичка проценка“. Остатокот од семејството го поддржуваше Бенито Мусолини

Тажењето по смртта на Мари-Хозе се вели дека го отворило патот машките членови на кралското семејство да се вратат во Италија (беа прогонети по соборувањето на последниот крал), а нејзиниот внук Емануеле Филиберто се врати во 2002 година.

Емануеле Филиберто, познат како „Принцот на тестенините“, поради неговата претходна кариера во управување со камиони со храна во Лос Анџелес, во моментов прави серија „Слична на круна“ за неговата баба, наведува The ​​New York Times.

Се разбира дека снимањето на серијата ќе започне во 2022 година, принцот ќе работи заедно со многу почитуваниот режисер Ји Зоу, објави Deadline.

Претходно оваа недела, правнуката на Мари-Хозе Виторија Кристина Кјара Аделаид Марија се отвори за тоа како е именувана за наследничка на сега веќе непостоечкиот италијански престол.

Седумнаесетгодишната инфлуенсерка како престолонаследник е преседан од правилото променето од нејзиниот дедо Виторио Емануеле ди Савоја, син на последниот крал на Италија.

Последната кралица на Италија го држи својот единствен син, Виторио Емануеле, војводата од Неапол, кога имал две години

Во формален декрет, „војводата од Савој, принцот од Неапол и по Божја милост директен наследник на главата на кралскиот дом на Савој“, го укина машкиот примариус, што е предност во наследството што е дадено со закон, обичај или употреба на најстариот син и неговото прашање.

Говорејќи за изданието, Виторија рече:

„Тоа беше најдобриот подарок [мојот дедо] што можеше да ми го даде“.

На прашањето дали смета дека Италија е подготвена да ја прифати како кралица или глава на нејзиното семејство, тинејџерката од Париз рече:

„Италија не е навистина прогресивна, но тие ќе научат“.

(Вечер.мк)